Giętka uretrocystoskopia

Pojawiła się u Ciebie krew w moczu?

Dokuczają Ci nawracające zakażenie układu moczowego?

Masz podejrzenie albo chorujesz na guza pęcherza moczowego lub nerki?

Giętka uretrocystoskopia to niezastąpione badanie w diagnostyce urologicznej!

Pozwala z dużą dokładnością określić przyczyny krwiomoczu, a także stan cewki moczowego i prostaty u mężczyzn, szyi pęcherza moczowego, samego pęcherza moczowego i występujące w nim wszelkie nieprawidłowości.

Zaufaj naszej wieloletniej praktyce i bogatemu doświadczeniu urologicznemu!

Nowocześnie wyposażona, klimatyzowana sala zabiegowa. Bezboleśnie, szybko i komfortowo!

„Każdy pacjent jest wyjątkowy. Bez wyjątku.” – dr hab. n. med. Tomasz Gołąbek

  

Cystoskopia, zwana inaczej wziernikowaniem to nowoczesne badanie diagnostyczne umożliwiające dokładne zbadanie cewki moczowej i pęcherza moczowego za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego przyrządu, zwanego cystoskopem. To cienki, podświetlony instrument, który wprowadzany jest do cewki moczowej, a następie powolutku przesuwany do pęcherza moczowego. Wyróżniamy dwa rodzaje cystoskopu: sztywny i giętki. Giętki cystoskop, który posiadamy w naszej klinice to najnowszej generacji amerykańskie urządzenie z jednorazowymi pochewkami ochronnymi, co eliminuje ryzyko infekcji podczas zabiegu, w tym wirusowego zapalenia wątroby. Nasz cystoskop ma zwrotną końcówkę ułatwiającą obserwowanie narządów od środka bez konieczności poruszania cystoskopem w obrębie cewki moczowej, co powoduje, że nie odczujesz żadnego bólu podczas badania. Na końcu tego instrumentu znajduje się kamera, która wysyła na ekran obraz, na podstawie którego lekarz ocenia wzrokowo stan układu moczowego. To całkowicie bezpieczna procedura pozwalająca zidentyfikować rozmaite nieprawidłowości.

 

Wskazaniami do badania cystoskopowego są:

  • Krwiomocz  

  • Kamica pęcherza moczowego lub jej podejrzenie

  • Nawracające zakażenia układu moczowego

  • Podejrzenie guzów pęcherza moczowego lub cewki moczowej

  • Podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego

  • Podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego

  • Problemy z oddawaniem moczu

  • Obecność przetoki moczowej

  • Wady rozwojowe dolnych dróg moczowych

 

Bolesność, przygotowanie, czas trwania badania

 

Giętka cystoskopia to badanie, które jest całkowicie bezbolesne, ponieważ wykonane jest w znieczuleniu miejscowym. Do cewki moczowej podaje się żel lignokainowy mający właściwości znieczulające i poślizgowe. Możesz być więc całkowicie pewny, że nie odczujesz w trakcie żadnego bólu, czy dyskomfortu.

Istotne, by przed badaniem bardzo dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej. Pęcherz musi być opróżniony, dlatego zalecane jest oddanie moczu bezpośrednio przed cystoskopią.

Badanie przeprowadzane jest w komfortowej, sterylnej sali zabiegowej i trwa ok. 5-10 minut. Posiadany przez nas specjalistyczny sprzęt endoskopowy wykorzystujący najnowocześniejsze technologie umożliwia także pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Jednorazowe koszulki ochronne stosowane do osłony części cystoskopu, która jest wprowadzana do pęcherza moczowego praktycznie eliminują ryzyko infekcji.

Po badaniu możesz przez pewien czas odczuwać niewielki dyskomfort podczas oddawania moczu, co jest zupełnie normalne przy tego typu ingerencji.

Badanie przeprowadzane jest w doskonale wyposażonym, klimatyzowanym gabinecie zabiegowym.

Po badaniu przechodzisz do sali pozabiegowej, gdzie pozostajesz pod fachową opieką personelu do pierwszego oddania moczu, co podniesie Twój komfort i zniweluje ryzyko wystąpienia komplikacji. Masz w tym czasie nieograniczony dostęp do Internetu z szybkim łączem i TV.

 

Pełną listę zaleceń otrzymasz bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu.

 

Kto przeprowadza zabieg?

 

Lekarzem przeprowadzającym zabieg jest dr hab. n. med. Tomasz Gołąbek. To najwyższej klasy specjalista z ogromną praktyką urologiczną. Swoje doświadczenie zdobywał szkoląc się i pracując przez wiele lat w najbardziej prestiżowych ośrodkach w Stanach i w Europie: Harvard Medical School, Boston University w USA, Cork University Hospital oraz Mercy University Hospital w Irlandii. Obecnie jest adiunktem w Katedrze i Klinice Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie.

Laureat licznych międzynarodowych nagród i wyróżnień, stypendysta The European Urological Scholarship Programme (EUSP) i American Austrian Foundation oraz Open Medical Institute.

 

Aktywnie zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną, prowadzi działalność naukową oraz badania kliniczne. Autor dwóch książek, 6 rozdziałów w różnych podręcznikach, ponad 60 prac publikowanych w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. A przede wszystkim człowiek wykonujący swoją pracę z pasją i wyjątkowym podejściem do pacjenta w najwyższych, światowych standardach.